والدین،مقام مـــادر

بسم الله الرحمن الرحیمچهار مرتبه در قرآن داریم «وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً» بقره/83 سوره‌ی بقره هشتاد و سه سوره نساء سی و شش سوره انعام صد و پنجاه و یك اسراء بیست و سه. تا یك چیزی مهم نباشد تكرار نمی‌شود. بعد از توحید آمد یعنی جلوی «وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً» دستور داده یكتاپرست باشید به خدا شرك نورزید پیداست جایگاه پدر و مادر بعد از خداست و گفته كه با دست خودت احسان كن نگفته «و الی الْوالِدَیْنِ إِحْساناً» الی یعنی خدمت بكن خودت هم نبودی، نبودی تلفن كن كه یك كیسه برنج برای او ببرند اما «وَ بِالْوالِدَیْنِ» یعنی پلو بپز با قاشق دهانش بگذار.

در آن جایی كه می‌گوید كمك كنید گفته به مساكین، یتیم‌ها، همسایه‌ها، در را ه مانده‌ها، كنیزها، برده‌ها، به گروهی كه می‌گوید كمك كنید قبل از هر گروهی اسم پدر و مادر آورده داریم اگر كسی به پدر و مادرش كمك كند خدا گره كارش را باز می‌كند، روزیشان زیاد می‌شود بعضی‌ها كه روزیشان گیر می‌كند و تاب برمی دارد یكی از راه‌هایی كه می‌شود گره‌ها را باز و مشكلات را برطرف كرد این است كه آدم به پدر و مادرش كمك كند حتی گفته‌اند كسی كه به پدر و مادر كمك كند مردنش هم با مردن باقی مردم فرق می‌كند.

نمی گوید «وَ بِالْوالِدَیْنِ اِنفاقاً» به آن‌ها پول بده می‌گوید احسان كن. احسان كردن نمونه‌هایی دارد احترام كردن است هر روز باید روز مادر باشد.
داریم كه مادر را با اسم صدا نزن پدر را هم همین طور جلوی پدر و مادر راه نروید قبل از آن‌ها ننشینید اگر پدر و مادرتان نماز بلد نیستند آموزش نماز اگر سواد ندارند این همه زحمت كشیده‌اند و شما خوردی به آن‌ها بگو آقاجان برو در نهضت سوادآموزی ثبت نام كن من خودم در خانه كمكت می‌كنم.
موعظه این كه آدم بگوید پدر این كار را نكن مادر این كار خوب نیست. اگر پدر و مادر بدهكارند آدم بدهی‌شان را بدهد. یكی از راه‌های احسان به پدر و مادر این است كه این آقایی كه از روستا به شهر آمده و پولدار شده به روستای پدر و مادری برود آن جا یكی از مشكلات روستایی‌ها را حل كند، آدم نباید بی خیال و بی تفاوت باشد بالاخره از آب و هوای همین روستا استفاده كرده‌ای.

آدم باید لباس‌های فقرش را داشته باشد. اگر هر پولداری به روستای خودش برگردد و به نام پدر و مادرش یك باقیات و صالحات انجام بدهد همه‌ی روستاهای ما همه چیزی خواهند داشت. اگر از دنیا رفته‌اند و وصیت كرده‌اند به وصیتشان عمل كند.
قران می‌فرماید بعضی از خیراتی كه به شما می‌رسد صدقه‌ی سر پدر و مادر است ولو از دنیا رفته باشند.

یك قصه‌ای در سوره‌ی كهف نقل می‌كند كه حضرت موسی و خضر(علیها السلام) وارد دهی شدند گرسنه هم بودند نان می‌خواستند مردم ده به این دو پیغمبر نان ندادند بعد حضرت خضر(علیه السلام) دید یك دیواری خراب شده گفت موسی(علیه السلام) بیا این دیوار را بسازیم فرمود برو دنبال كارت این مردم این قدر بی وفا هستند كه یك تكه نان به ما نمی‌دهند حالا بنایی مفت بكنیم فرمود نه بنایی مفت می‌كنیم خلاصه شروع كردند دیوار را ساختند بعد حضرت موسی(علیه السلام) فرمود برای چه دیوار مفت می‌سازی فرمود زیر این دیوار گنجی است و مال یك آدم خوبی است كه مرده چون آدم خوبی بوده و كان ابولهما صالحا چون پدر و مادرش آدم صالحی بوده‌اند خدا می‌خواهد پول آدم خوب بدست پسرش برسد ما باید این دیوار را بسازیم پسر كه بزرگ شد برمی دارد اما اگر دیوار را نسازیم خاك‌ها كنار می‌رود و گنج پیدا می‌شود و بیگانه‌ها گنج را می‌برند. به خاطر این كه پدر خوب است خدا می‌خواهد پول به پسر برسد دو پیغمبر را به نوكری مفت وادار می‌كند.

بنده خودم اعتقاد دارم هر چه دارم از پدرم دارم از مادرم دارم پدرم چهل سال در كاشان كسب و تجارت داشت اول اذان ظهر و اذان مغرب مغازه را می‌بست در بازار كاشان چند هزار مغازه بود پنج الی شش نفر اول اذان مغازه هایشان را می‌بستند چون پدرم به نماز اول وقت توجه داشت خداوند خیلی به من بركت داده دعای پدر و مادر مستجاب می‌شود به هر حال از خودتان ندانید.

وقتی به تفریح می‌روید پدر و مادرتان را هم ببرید. نگاه كردن به صورت این‌ها عبادت است بوسیدن پدر و مادر عبادت است آدم هیچ كاری نمی‌تواند بكند دو ركعت نماز بخواند و بگوید خدایا ثواب این نماز به روح پدر و مادرم و این‌ها به او می‌رسد.
شخصی هر شب مقداری غذا در ظرفی می‌كرد به یك نفر می‌داد می‌گفت بگذار در خانه‌ی فلان فقیر بعد می‌گفت خدایا ثواب این غذا را كه به فقیر می‌دهم برای پدر و مادرم یكشب آن آقایی كه غذا را می‌برد غذا خوشمزه بود و خودش توی كوچه آن را خورد شب پدر و مادر خوابش آمدند و گفتند دیشب برای ما غذا نفرستادی گفت چرا فرستادم گفت نه به دست ما نرسید فردا صبح آن طرف را خواست و گفت آقا راستش را بگو غذای دیشب چی شد؟ گفت چه طور؟ گفت راستش را بگو گفت راستش را بخواهی من دیشب غذا را خوردم.


بعضی از طلبه‌ها از من می‌پرسند چه كار كنیم خیر ببینیم؟ می‌گویم شما كه مقداری كار خیر می‌كنی ثوابش را هدیه به روح علما بكن اگر بخواهیم از عمرمان خیر ببینیم باید خیر برسانیم.
حدیث داریم به پدر و مادرتان احترام كنید تا بچه‌های شما هم به شما احترام كنند. حدیث داریم هر كس شخصی را نیش بزند نمی‌میرد مگر این كه مردم همان نیش را به او می‌زنند.

كسی آمد و گفت یا رسول الله من مادری دارم كه خیلی پیر است هر جا می‌روم او را دوش می‌گیرم زحمت می‌كشم و خرجی‌اش را می‌دهم اگر مگس نشست با بادبزن مگس را دور می‌كنم هر رقم آزاری كه به او می‌رسد را دور می‌كنم‌تر و خشكش می‌كنم بغلش می‌كنم بوسش می‌كنم همه‌ی زحمت‌های او را می‌كشم حالا من به وظیفه‌ام عمل كرده‌ام یعنی مادر داری‌ام خوب است فرمود نه گفت چرا فرمود «لَا لِأَنَّ بَطْنَهَا كَانَ لَكَ وِعَاءً وَ ثَدْیَهَا كَانَ لَكَ سِقَاءً وَ قَدَمَهَا لَكَ حِذَاءً وَ یَدَهَا لَكَ وِقَاءً وَ حِجْرَهَا لَكَ حِوَاءً وَ كَانَتْ تَصْنَعُ ذَلِكَ لَكَ وَ هِیَ تَمَنَّى حَیَاتَكَ وَ أَنْتَ تَصْنَعُ هَذَا بِهَا وَ تُحِبُّ مَمَاتَهَا»(مستدرك‏الوسائل، ج‏15، ص‏180)، «لَا لِأَنَّ بَطْنَهَا كَانَ لَكَ وِعَاءً» یك زمانی شكم مادر ظرف تو بود «فَجَعَلْناهُ فی‏ قَرارٍ مَكینٍ» مرسلات/21، «وَ ثَدْیَهَا كَانَ لَكَ سِقَاءً» پستان مادر غذای تو بود «وَ قَدَمَهَا لَكَ حِذَاءً» ران مادر محل خواب تو بود «وَ یَدَهَا لَكَ وِقَاءً» دست‌های مادر محافظ تو بود بعد می‌فرماید همه‌ی این كارهایی را كه مادر كرد برای این بود كه تو زنده بمانی اما تو چون مادرت پیر شده می‌گویی بابا دو سه روز دیگر می‌میرد و این فرق می‌كند «وَ تُحِبُّ مَمَاتَهَا».

مادر در تقوا خیلی مهم است به حضرت مریم گفتند مادرت زن خوبی بود تو بی شوهر بچه دار شدی مریم زن پاكدامنی بود كه به اراده‌ی خدا بچه دار شد و مردم برای او حرف بد درآوردند بعد گفتند «وَ ما كانَتْ أُمُّكِ بَغِیًّا» مریم/28 تو مادرت خوب بوده، از این ایه فهمیده می‌شود مادر خوب بچه‌ی خوب دارد.
زنی به نام اسماءبن تعمیس كه سه شوهر كرده بود یك شوهر كرد از دنیا رفت و شوهرهای بعدی هم از دنیا رفتند از هر شوهری یك بچه داشت كه همه‌ی بچه هایش درجه یك بودند شوهرها خوب و بد داشتند ولی زنه، زن وارسته‌ای بود نقش مادر از نقش پدر بیشتر است.
به امام حسین(علیه السلام) گفتند با یزید بیعت كن یك بله بگو ما در كربلا تو را نمی‌كشیم فرمود «هیهات منا الذلة»(اللهوف، ص‏97) من زیر بار ذلت نمی‌روم برای این كه مادرم زهرا(سلام الله علیها) است.


می‌خواهد بگوید عزت من از مادر من است. امام حسین(علیه السلام) گاهی وقت‌ها نمی‌فرمود من حسن ابن علی می‌فرمود من حسن ابن فاطمه یعنی تیتر و سرمقاله‌ی نامه‌ای كه می‌نوشت این را می‌فرمود معمولاً بچه‌ها اسم پدرشان را می‌گویند. امام زین العابدین(علیه السلام) وقتی سخنرانی می‌كرد می‌فرمود مادر من زهرا(سلام الله علیها) است یعنی امامان ما خیلی به مادرشان افتخار می‌كردند.
اگر در حال خواندن نماز مستحبی هستی پدرت تو را صدا زد گوش نده. اما اگر مادرت صدایت زد نماز را بشکن و جواب بده و كار او را راه بیانداز بعد دو مرتبه بگو الله اكبر.

شخصی آمد خدمت پیغمبر(صلی الله علیه) و گفت یا رسول الله من خیلی آدم بدی هستم همه‌ی گناهان را انجام داده‌ام حالا پشیمان شده‌ام باید چه خاكی به سرم كنم؟ پیغمبر(صلی الله علیه و آله) فرمود پدر و مادرت زنده‌اند؟ گفت مادرم از دنیا رفته ولی پدرم زنده است فرمود اگر به پدرت نیكی كنی خدا گناهانت را می‌بخشد گفت باشد و رفت. وقتی رفت پیامبر(صلی الله و علیه و آله) فرمود‌ای كاش مادرش زنده بود اگر مادرش زنده بود و به او احترام می‌كرد زودتر گناهانش بخشیده می‌شد.
قرآن می‌فرماید به پدر و مادرتان احترام كنید مادرت تو را سر دل كشیده بعد می‌گوید «إِلَیَّ الْمَصیرُ» لقمان/14 یعنی روز قیامت پیش من می‌آیی یعنی اگر احترام‌شان نكنی سر و كارت با من است این تهدید است.


اگر كسی در جبهه شهید شود و پدر و مادرش ناراحت باشند خداوند ثواب شهادت به او نمی‌دهد.
حضرت موسی(علیه السلام) فرمود خدای رفیق من كجاست همان كه شهید شد؟ خدا فرمود توی جهنم است چون كه پدرش و مادرش را می‌سوزاند.
اگر كسی پدر و مادرش را بسوزاند نمازش هم قبول نیست بعضی سیلی‌ها را خداوند در قیامت می‌زند اما اگر كسی پدر و مادرش را بسوزاند و آق والدین شود توی همین دنیا خداوند حالش را می‌گیرد هر چه می‌دود به جایی نمی‌رسد.

جوانی در حال مرگ بود كه رسول الله به دیدن او آمد و فرمود بگو «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» جوان نگفت و زبانش قفل شد. پیغمبر(صلی الله علیه و آله) به خانمی كه در آن جا نشسته بود فرمود شما مادرش هستی گفت بله فرمود از او راضی هستی؟ گفت نه فرمود چون تو راضی نیستی زبانش گرفته از او راضی شو گفت جوان خیلی مرا سوزانده اذیتم كرده فرمود این جوان دارد می‌میرد من هم پیغمبرم و آمدم خانه‌ی شما برای عیادت به خاطر من او را ببخش مادر گفت خیلی ناراحت بودم اما به خاطر قدم شما او را بخشیدم تا مادر او را بخشید پیغمبر(صلی الله و علیه و آله) فرمود بگو «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» گفت «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ». از این حدیث فهمیده می‌شود اگر پدر و مادر از آدم ناراضی باشند زبان آدم قفل می‌شود.

امام باقر(علیه السلام) وقتی خیلی ناراحت می‌شدند می‌فرمود یا زهرا(سلام الله علیها) امام رضا(علیه السلام) در جلسه‌ای نشسته بودند كه هارون الرشید هم آن جا بود یك مرتبه كه اسم فاطمه‌ی زهرا(سلام الله علیها) برده شد امام ایستاد به احترام مادرش.
امام جواد(علیه السلام) در مدینه بود صبح‌ها به زیارت پیغمبر(صلی الله علیه) می‌آمد و بعد می‌آمد و بعد می‌رفت خانه‌ی حضرت زهرا(سلام الله علیها) جایی كه حضرت زهرا(سلام الله علیها) نشسته بود دو ركعت نماز می‌خواند، دعا می‌خواند بعد می‌رفت خانه‌ی خودشان.
ما خیال می‌كنیم شاه جبار است اما ممكن است آدم در یك خانه‌ی فقیری باشد ولی جبار باشد جبار یعنی كسی كه زور می‌گوید یك معنایش هم این است كه جبران می‌كند. قرآن می‌فرماید «وَ بَرًّا بِوالِدَیْهِ وَ لَمْ یَكُنْ جَبَّاراً عَصِیًّا» مریم/14 ایشان به پدر و مادرش احترام می‌كرد جبار نبود معنایش این است كه اگر كسی به پدر و مادرش احترام نكند جبار است.

حضرت یحیی(علیه السلام) به پدر و مادرش احسان می‌كرد جبار نبود. كسی كه به پدر و مادرش پرخاش كند جبار است. ادیسون می‌گوید دنیا هر چه دارد از من دارد و من هر چه دارم از مادرم دارم.
خانمی آمد خدمت رسول الله و گفت چرا همه‌ی ثواب‌ها مال مردها است ثواب جبهه ثواب شهادت، مبارزه با طاغوت پس زن‌ها چی؟ حضرت فرمود «لِلْمَرْأَةِ مَا بَیْنَ حَمْلِهَا إِلَى وَضْعِهَا إِلَى فِطَامِهَا مِنَ الْأَجْرِ كَالْمُرَابِطِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَإِنْ هَلَكَتْ فِیمَا بَیْنَ ذَلِكَ كَانَ لَهَا مِثْلُ مَنْزِلَةِ الشَّهِیدِ»(من‏لایحضره‏الفقیه، ج‏3، ص‏561) زن از وقتی كه حامله می‌شود تا وقتی كه زایمان می‌كند و از وقتی كه زایمان می‌كند تا دو سالی كه شیر می‌دهد مثل رزمنده‌ای است كه در جبهه آماده باش است. و برای او عبادت می‌نویسند.

‌ام سلمه می‌گوید به پیغمبر(صلی الله) گفتم همه‌ی افتخارات را به مردها دادید پس خانم‌ها چی؟ فرمود «بَلَى إِذَا حَمَلَتِ الْمَرْأَةُ كَانَتْ بِمَنْزِلَةِ الصَّائِمِ الْقَائِمِ الْمُجَاهِدِ بِنَفْسِهِ وَ مَالِهِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ»(أمالی‏صدوق، ص‏411) زمانی كه زن حامله می‌شود تا مادامی كه نه ماه حامله است انگار نه ماه روزه گرفته روزه‌اش را می‌خورد اما خدا ثواب روزه‌اش را به او می‌دهد و به منزله‌ی كسی است كه شب تا صبح عبادت می‌كند و بمنزله كسی است كه با مال و جان در راه خدا جهاد می‌كند.
انسان در خانه هم می‌ تواند كارهای خیلی خوبی بكند. زن در همه‌ی بركات مرد شریك است. بنده اگر كاری می‌كنم مادر و همسرم در كارم شریك است و بالعكس.

شیخ انصاری از مراجع حدوداً صد و ده سال پیش است از صد و ده سال پیش تا به حال هر كس مجتهد شده كتاب ایشان را خوانده كه مجتهد شده و تا كسی كتاب ایشان را نخواند ملا و مجتهد نمی‌شود شیخ انصاری بعد از مرگ مادرش خیلی گریه می‌كرد به او گفتند چرا این كار را می‌كنی؟ چون به خاطر دعاهای مادرم خیلی از بلاها از من دور می‌شد.
زمخشری از دانشمندان بزرگ بود كه دوتا پایش قطع شده بود پرسیدند چرا دو تا پایت قطع شده؟ گفت نفرین مادرم بود وقتی بچه بودم گنجشكی را گرفتم دو تا پایش راقطع كردم مادرم صحنه را دید و گفت خدا پاهایت را قطع كند.

در زندگی آیت الله شهید صدر نوشته‌اند كه ایشان هر وقت وارد منزل می‌شد خدمت مادرش می‌رسید هر روز دست مادرش را می‌بوسید.
افرادی هستند كه پدر و مادر به آن‌ها احترام می‌كنند اما وقتی می‌میرند دیگر كسی یاد آن‌ها نیست آدم احترام رفیق‌های پدرش را هم انجام دهد.
امام باقر(علیه السلام) دید كه پدری نشسته و بچه‌اش لم داده و سنگینی بدنش را روی پدرش گذاشته می‌گویند تا آخر عمر با آن پسر حرف نزد.
نقل می‌كنند یكی از شخصیت‌های مملكتی رسید خدمت امام(رحمه الله علیه) و امام نگاه كرد به ایشان و دید پیر مردی هم پشت سر ایشان است امام(رحمه الله علیه) فرمود این پیرمرد كیه؟ گفت آقا ایشان پدر من است فرمود اگر پدر تو است چرا ایشان را جلو نیانداخته‌ای تو باید بعد از پدرت راه بروی حالا درست كه وكیل و وزیر شده‌ای اما آن پیرمرد احترامش از تو لازم‌تر است.

همان طور كه ما به احترام امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌ایستیم امام رضا(علیه السلام) هم به احترام فاطمه زهرا(سلام الله علیها) كه گاهی اسمش برده می‌شد می‌ایستاد.
پیغمبر(صلی الله علیه) به فاطمه(سلام الله علیها) فرمود «فِدَاهَا أَبُوها»(المناقب، ج‏3، ص 343) این مقام فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است. زهرا(سلام الله علیها) نور چشم پیغمبر(صلی الله علیه) است.
والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

نماز، سدّی در برابر خطرات

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»موضوع بحث این است: خطراتی که انسان را تهدید می‌کند و سد در برابر این خطرات چیست؟
1- نماز، عامل آمرزش گناهان
نماز بزرگترین سد است. خطراتی که انسان را تهدید می‌کند. خطاهای گذشته... گاهی انسان یک کار خلافی کرده، غصه می‌خورد. چرا من کار خلاف کردم. بخشی از ناراحتی انسان برای گذشته‌هایی است که عمرش را تلف کرده، گناه کرده، از عمرش استفاده نکرده، قرآن درباره نماز یک آیه دارد می‌گوید: اگر نماز بخوانی آن خطاها از بین می‌رود. «إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئات‏» (هود/114) این آیه در آیه نماز آمده است. سخن از نماز است بعد از کلمه‌ی نماز می‌گوید: «إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئات‏». اگر خراب کردی زود مسجد برو. حدیث داریم آدمی که نماز می‌خواند مثل آدمی است که دستش را می‌شوید. هر میکروب و آلودگی هم به دست باشد، دستت را شستی تمام می‌شود. دوباره دستت کثیف می‌شود باز بشوی. اگر کسی روزی پنج بار در خانه‌اش یک نهر آبی باشد و یک لوله آبی باشد، دیگر کثافتی نیست.

2- ترک نماز، عامل گسترش منکرات
مسأله‌ی دوم مسأله‌ی شهوت است. 2- مسأله‌ی شهوت. شهوت هم برای انسان خطری است. قرآن می‌فرماید: اگر نماز را محکم بگیرید، حفظت می‌کند. قرآن راجع به شهوت می‌گوید: «أَضاعُوا الصَّلاةَ» نماز را ضایع می‌کنند، بعد می‌گوید: «وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ» کسانی سراغ شهوت می‌روند و عیاش می‌شوند و کم کم اهل بسیاری از گناه‌ها و فسادها می‌شوند که از نماز جدا می‌شوند. اول می‌گوید: «اضاعوا» مثل بچه، بچه اول دستش از دست پدر و مادرش جدا می‌شود. بعد می‌توانند این را بدزدند و ببرند.
یک کسی گفت: هواپیمای به این بزرگی را چطور می‌دزدند؟ گفت: تا روی زمین است و بزرگ است نمی‌شود دزدید. صبر می‌کنند در آسمان برود، کوچک که شد می‌دزدند. بچه اگر دستش در دست پدرش باشد، نمی‌شود دزدید. اگر دستش از دست پدرش جدا شد، می شود به آدم ماشین بزند، موتور بزند، می‌شود گروگان بگیرند و او را بدزدند. ولی به شرطی که، اول«أَضاعُوا الصَّلاةَ» شما را از خدا جدا کنند، از خدا که جدا شد، تو را می‌برند. پس خطر دوم شهوت است. رابطه شهوت با نماز چیست؟ می‌گوید: اگر نمازی شدی، احیاناً اگر یک وقتی هم یک گناهی از شما سر زد، دوباره برمی‌گردی. مثل آدمی که یک طناب دارد. اگر یک طناب دارد، احیاناً اگر موج دریا هم او را برد، وقتی طناب دستش است برمی‌گردد. اما اگر طناب بریده شد، دیگر موج می‌برد.


3- اقامه نماز، مانع سلطه شیطان
3- شیطان گفته: من از چهار طرف مردم را گمراه خواهم کرد. یمین می‌دانید یعنی چه؟ یمین یعنی راست، شمال یعنی چه؟ خلف یعنی چه؟ قرآن می‌گوید: «لَآتِيَنَّهُمْ» حتماً سراغ انسان می‌آیم. «مِنْ بَيْنِ أَيْديهِمْ» از جلو، «وَ مِنْ خَلْفِهِمْ» از پشت، «وَ عَنْ أَيْمانِهِمْ» از راست «وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ» (اعراف/17) شیطان گفته از چهار طرف می‌آیم. پس با این دشمن قهاری که قسم خورده من از چهار طرف می‌آیم، چه کنیم؟ خدا گفته غصه نخور. نماز دو طرف برای تو گذاشته است. یکی زمین و یکی آسمان! در آسمان، راه آسمان است. راه زمین هم سجده است. اگر شیطان از چهار در می‌آید، دو در بزرگ برای فرار گذاشته است. این هم مورد سوم. خطر سوم؛ هجوم از چهار طرف، نماز چه می‌کند؟ نماز راه باز از دو طرف است. چون شیطان گفته: از جلو، از عقب، از راست، از چپ! از بالا و پایین مانده است. راه سجده و راه معراج به خدا باز است. تماس با خدا، سجده بر او!
گاهی انسان ناراحت است که مردم حرف مفت می‌زنند. قرآن به پیغمبر می‌گوید: پیغمبر! «يَضيقُ صَدْرُك‏» (حجر/97) صدر یعنی چه؟ سینه! ضیق به معنی تنگ است. «يَضيقُ صَدْرُك‏» پیغمبر تو سینه‌ات در فشار است. یعنی بخاطر اینکه مردم زیاد چرت و پرت می‌گویند. به پیغمبر خیلی چرت و پرت می‌گفتند. شما نگاه نکنید حالا کاریکاتور می‌کشند. خدا قول داده است که «يُريدُونَ أَنْ يُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ» کاریکاتور کش‌ها و کسانی که نسبت به اسلام کاری می‌کنند، قرآن می‌گوید: مثل اینها مثل کسی است که می‌خواهد با فوت خورشید را خاموش کند. هروقت خورشید با فوت...
اگر دریا با پوز سگ نجس شد، پیغمبر هم با یک کاریکاتور معیوب می‌شود. اگر خورشید با فوت خاموش شد، نور اسلام هم با کاریکاتور خاموش می‌شود. آن دسته اولی که یک غلطی کردند، در دانمارک من بعد از آن غلط دانمارک رفتم. خانه امام جمعه رفتم که بعد از این کاریکاتور توهین به پیغمبر در دانمارک چه مسائلی پیش آمد؟ گفت به نفع پیغمبر شد. ما سالی چهار، پنج نفر بیشتر مسلمان نمی‌شدند. بعد از این کاریکاتور صد نفر مسلمان شدند. یعنی وقتی مردم «الانسان حریص علی ما منع» (شرح نهج‌البلاغه/ج21/ص174) اگر من هرچه سینه خودم را بگیرم، شما حساس تر می‌شوید. این ضیق چیست؟ وقتی به مردم گفتید: نه! مردم بیشتر حساس می‌شوند.

یکی از راه‌های تبلیغ... تبلیغ چند رقم راه دارد. یکوقت یک سیگاری بود به نام هما. سیگاری بود به نام اشنو. سیگارهای مختلفی بود. می‌خواستند از سیگار هما تبلیغ کنند، می‌گفتند: سیگار نکشید حتی هما! یعنی چه؟ یعنی هما بهترین سیگار است. درست است می‌گویند: نکشید، اما این نکشید یعنی بکشید. سیگار نکشید حتی هما، یعنی گاهی وقت‌ها... قرآن یک آیه دارد می‌گوید... از قرآن بخوانم. بعضی از کلمات قرآن همان کلمات فارسی است. عربی و فارسی خیلی در هم قاطی شده است. «وَ أَرادُوا بِهِ كَيْدا» (انبیاء/70) یعنی اراده‌ی اینها نقشه بود. «فَجَعَلْناهُمُ الْأَخْسَرين‏» اینها اراده کردند ابراهیم را بسوزانند ولی آتش گلستان شد.
شما یک عده جوان هستید، یک عده هم نوجوان هستید. یادتان نیست! چند چیز برای شما بگویم. شاه گفته بود: یک عکس خمینی اگر بود صاحبخانه و مغازه و هرجا یک عکس امام بود طرف را می‌بردند. یک عکس امام ممنوع بود در کل ایران! این تصمیم شاه بود. پشت سر شاه آمریکا و همه قدرت‌ها. این نقشه بود. هیچ مرجع تقلیدی در تاریخ به اندازه امام خمینی عکسش چاپ نشد. روی اسکناس هست، روی سکه‌ها هست. شاه گفت: یکی هم نه، خدا گفت: میلیاردی آره! وقتی زلیخا عاشق یوسف شد درها را بست هیچکس نفهمد. همه فهمیدند! برادرهای یوسف گفتند: یوسف را در چاه بیندازید، پوچ شود. نیست شود. وقتی امام حسین را کشتند. گفتند: بدنش زیر سم اسب برود، که له شود. بعد هم روی قبرش کشاورزی کنید. می‌خواستند امام حسین محو شود. امسال بیست میلیون پیاده زوار داشت. نمی‌شود با خدا کشتی گرفت. این نماز را بگیرید، همه مشکلات حل می‌شود. چون تنها راهی که در دسترس همه هست، همین نماز است. حج را عده‌ای می‌روند که پولدار هستند. روزه را عده‌ای که سالم هستند می‌گیرند. یک عده زکات را می‌دهند. آن چیزی که همه هر روز به آن نیاز داریم این است. راه بین خالق و مخلوق در نماز است.


4- ذکر خدا، عامل پایداری در برابر مشکلات
«يَضيقُ صَدْرُك‏» قرآن می‌گوید: گاهی ناراحتی از این است: 1- حرف مردم؛ آدم را ناراحت می‌کند. چه گفتند؟ چه گفتند؟ قرآن به پیغمبرش می‌گوید: «يَضيقُ صَدْرُك‏» صدر به معنی سینه است. ضیق به معنی تنگ است. سینه‌ات تنگ شده؟ «يَضيقُ صَدْرُكَ بِما يَقُولُون‏» (حجر/97) تو بخاطر حرف مردم اذیت می‌شوی؟ «فَسَبِّح» سبحان الله بگو، بعد هم می‌‌گوید: «و اعبُدُ رَبَّک» (حجر/99) عبادت کن. یعنی وقتی مردم در فشار قرار گرفتند بگو: الله اکبر! یکی از نقش‌های نماز این است که به انسان سعه صدر می‌دهد، چرا؟ ببینید شما در زمین که هستید سر صد متر، کمتر و بیشتر دعوا است. اما اگر در هواپیما بالا رفتی، همین قطعه زمینی که سرش دعوا بود، می‌بینی اندازه یک عدس است. یعنی هرچه بالاتر می‌روی زمین کوچکتر می‌شود. هرچه ایمان ما به خدا بیشتر می‌شود، مشکلات آسان می‌شود. کره زمین اندازه‌ی یک پرتقال است. ما بالا بالا برویم کره زمین اندازه یک پرتقال می‌شود. عجب همه مردم سر یک پرتقال دعوا دارند. پایین می‌آییم تمام می‌شود. بالا می‌رویم چیزی نیست. شما در نماز پرواز می‌کنی. وقتی الحمدلله گفتی، حمد و ستاسش برای خداست. پس دیگر من چرا به شما بله قربان بگویم؟ مخلصم! قربانت بروم. چه شده؟ شما صبح به صبح می‌گویی: حمد برای خداست. ستایش برای اوست. او کیست؟ این از ترس پشه در پشه بند می‌رود. همه رئیس جمهورها جمع شوند، قرآن می‌گوید: «لَنْ يَخْلُقُوا ذُبابا» (حج/73) یک مگس نمی‌توانند خلق کنند. اگر یک مگس یک چیزی برداشت فرار کرد، همه رئیس جمهورهای کره زمین هم عقب آن بدوند، نمی‌توانند از آن بگیرند.
وقتی گفتید: ایاک نعبد! من بنده تو هستم. فقط بنده تو هستم. دیگر با پول امضا نمی‌کنی. آقا این پول را بگیر و امضا کن. من صبح به صبح می‌گویم، من فقط بنده او هستم. پول بگیرم امضا کنم یعنی بنده پول هستم. می‌ترسانی، یعنی بنده ترس هستم؟ پیغمبر هرجایی که «یضیق صدرک» پشت سر جمله‌ی سینه‌ات تنگ می‌شود از حرف مردم، می‌گوید: «واعبد» دیگر چه؟
گاهی انسان غصه می‌خورد که نکند در این تجارتخانه دنیا ببازد. قرآن می‌گوید: اگر می‌خواهی تجارت تو هیچوقت کساد نشود، با خدا معامله کن. آدمی که با خدا معامله کند جنسش سالم است. به هر بانکی بدهی، به هر تاجر و شرکتی بدهی، احتمال پایین و بالا شدن هست. اما وقتی انسان یک کاری را برای خدا کرد، دیگر ذخیره است. قرآن می‌گوید: «وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِكُم‏» (بقره/223) یعنی برای آینده‌تان ذخیره کنید.

گوسفندی بود کشتند و گوشتش را تقسیم کردند. حضرت فرمود: تقسیم شد؟ گفتند: بله تمامش رفت. یک مقداری برای خودمان نگه داشتیم. حضرت فرمود: چرا اینطور می‌گویید تمامش رفت؟ بگویید: تمامش مانده است. گوسفندی که به فقرا دادیم، گوسفندی که گوشتش بین فقرا تقسیم شد، نگویید رفت. این برای قیامت می‌ماند. اینکه خودمان می‌خوریم می‌رود. آنچه خودمان می‌خوریم می‌رود. شما در عمرت چند بار می‌خندی؟ فرض کنید یک میلیون بار! تمام خنده‌ها را خوشت می‌آید و می‌خندی. هه هه هه! تمام شد رفت. مثل خاراندن. یک لحظه دستت می‌خارد و حال می‌آید. بعد از چند دقیقه نه اینجا چیزی است و نه اینجا. خنده و خاراندن لحظه‌ای است. اما اگر کسی کار خوبی کرد، بخاطر تشویق او خندیدی. آن خنده‌ای که کار خوب را تشویق می‌کنی، چون رنگ الهی دارد، می‌ماند. تخم مرغی که شما رنگ می‌کنی، با یک خرده تف پاک می‌شود. اما دم طاووسی را که خدا رنگ کرده، هرچه هم شلنگ بگیری رنگش نمی‌رود. چیزهای خدایی ماندگار است. الآن شاه عباس کو؟ تاج و تختش و همه چیزش روی هوا رفت. از شاه عباس یک چیز مانده و آن هم کاروانسرای شاه عباسی است. آن هم چون در جاده کربلا ساخته است. اگر در یک جاده دیگر می‌ساخت، محو می‌شد. شاه عباس یک کاری کرد در راه کربلا و مشهد برای زوارهای امام رضا و امام حسین(ع) کاروانسرا ساخت. کاروانسرا ماند، تاج و طلایش کو؟ فرشش کو؟ خانم‌هایش کجا هستند؟ دخترها و دامادهایش کجا هستند؟ عروس‌هایش کجا هستند؟ همه پرید. فقط یک چیزی مانده و آن است.

5- خوشبختی دنیا و آخرت در پرتو اقامه نماز
قرآن می‌گوید: «إِنَّ الَّذين‏» ترجمه‌اش را می‌فهمید. «الذین» یعنی کسانی که «إِنَّ الَّذينَ يَتْلُونَ» تلاوت می‌کنند. «كِتابَ اللَّهِ» کسانی که کتاب خدا را تلاوت می‌کنند، «وَ أَقامُوا الصَّلاةَ» نماز را به پا می‌دارند، آخر آیه می‌گوید: «تِجارَةً لَنْ تَبُور» (فاطر/29) این تجارت ورشکستگی ندارد. اگر می‌خواهید هیچوقت ورشکست نشوید، رابطه‌تان را با خدا تقویت کنید.
گاهی آدم می‌گوید: من بدبخت هستم یا خوشبخت؟ بالاخره ما در آینده بدبخت هستیم یا خوشبخت؟ دو تا خوشبخت در قرآن هست. یک خوشبختی که قرآن گفته، خوشبخت این است. یک خوشبختی که فرعون می‌گفت. خدا می‌گوید: «قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُون‏» (مؤمنون/1) مؤمن رستگار است چون دستش در دست خداست. حالا مؤمن را گفتم، نمازش، زکاتش، از لغو دوری می‌کند، یک رستگاری هم فرعون گفت. فرعون ساحران را دعوت کرد، گفت: با سحر و جادو آبروی موسی را بریزید، «وَ قَدْ أَفْلَحَ الْيَوْمَ مَنِ اسْتَعْلى‏» (طه/64) هر ساحری با سحر و جادو بتواند آبروی موسی را بریزد، این رستگار است. یعنی رستگاری با نگاه فرعون آبروی پیغمبر را ریختن است. رستگاری در نگاه قرآن، وصل به خداست. وصل به خدا یک رستگاری است...
شما نگاه کنید امام وصل به خدا شد. محمدرضا شاه وصل به آمریکا شد. الآن سر قبر محمدرضا شاه یک گربه آروغ نمی‌زند. یک عطسه نمی‌کند. پشتیبان رضا شاه که بود؟ پشتیبان محمدرضا شاه که بود؟ امام هیچ چیز نداشت وصل به خدا شد. الهام بخش شد. ترسوها شجاع شدند. عامل وحدت بود. عامل اسلام بود. عامل رشد بود. عامل شجاعت بود. البته وقتی می‌گوییم: امام، یعنی خدای امام. از طریق امام و از طریق شهدا این کار را کرد. گاهی آدم می‌گوید: تنها هستم. یک نفر نیست با ما حرف بزند. پیرزن‌ها و پیرمردها هستند، بچه‌ها و عروس‌ها و دامادهایشان می‌روند، پارک می‌روند، سینما می‌روند، مسجد می‌روند، تفریح می‌روند، این پیرزن در خانه است. می‌گوید: هیچکس نیست با ما حرف بزند. قرآن می‌گوید: خودم با تو حرف می‌زنم. «فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُم‏» (بقره/152) خدا می‌گوید: تو با من حرف بزن، من هم با تو حرف می‌زنم. تو یاد من باش...

6- آرامش واقعی، در سایه نماز و یاد خدا
گاهی انسان استرس و اضطراب دارد. چه می‌شود؟ چه می‌شود؟ قرآن می‌گوید: اضطراب داری؟ یک راه برای اضطراب شما هست. «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏» (رعد/28) خدا به شما آرامش می‌دهد. دلار آرامبخش نیست. خیلی‌ها دلار دارند باز هم استرس دارند. خیلی‌ها زور دارند، دلار دارند، پول دارند، اولاد دارند، قدرت دارند، سرمایه دارند، باز هم اضطراب دارند. ولی آدم‌هایی هستند هیچی ندارند، خدا را دارند. آنها آرامش دارند.
در وصیت نامه امام این جمله خیلی برجسته است. سر قبر امام هم این جمله را کاشی‌کاری کردند. وصیت نامه امام خیلی طولانی است. ولی این جمله را سر قبر امام نوشتند. من با دلی آرام و نفسی مطمئن... دارد در قبر می‌رود. وصیت‌نامه، می‌گوید: می‌خواهم بمیرم ولی آرامش دارم. امام در هواپیما نشست، دوازده بهمن از پاریس به ایران بیاید. قیافه‌اش هم تلویزیون نشان داد. با این قیافه نشسته بود. مصاحبه کردند که الآن چه احساسی دارید؟ بگویید.... هیچی! زمان بختیار است. بختیار دنباله رو شاه است. ممکن است این هواپیما را سرنگون کند. سرنگون کند، شهید می‌شویم و بهشت می‌رویم. رفتیم جمهوری اسلامی تشکیل می‌دهیم. من آرام هستم. من با دلی آرام... میلیون‌ها دل آن شب آرام نبود. اما دل خود امام آرام بود. این آرامش از کجاست؟ من با دلی آرام و قلبی مطمئن... «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏» نماز ذکر الله است. «اقم الصلاة لذکری»
دیگر چه؟ مردم مرا رها کردند. قرآن می‌گوید: اگر اهل نماز باشید، همه مسلمان‌ها با تو هستند. می‌فرماید: «فَإِنْ تابُوا وَ أَقامُوا الصَّلاةَ» (توبه/11) اگر این نا اهل‌ها توبه کنند و نماز را به پا دارند، بعد می‌‌گوید: «فاخوانکم» اینها همه اخوان هستند، برادر هستند. یعنی با نماز می‌شود وصل به جامعه شد. اگر نماز نمی‌خواند، حتی داریم اگر می‌خواهی با کسی رفیق شوی، چطوری رفیق انتخاب کنیم؟ رفیق خوب کیست؟ سه نشانه دارد.
1- اگر نماز خواند با او رفیق شو. چرا؟ چون اگر در برابر خدا تشکر کرد، تو هم رفیق او شوی و به او خدمت کنی، از تو هم تشکر می‌کند. اما اگر دیدی نعمت‌های خدا را می‌خورد و تشکر نمی‌کند، کسی که به خدا بی‌اعتنایی می‌کند، به شما بی‌اعتنایی خواهد کرد.
2- اگر احترام پدر و مادرش را گرفت، با او رفیق شو. اما کسی که خدمات پدر و مادر را فراموش می‌کند، هرچقدر هم خدمت کنی، آن کسی که خدمات پدر و مادر را فراموش می‌کند، خدمات تو را هم فراموش می‌کند.
3- اگر رفیق‌های قبلی را رها کرد، پیداست فردا تو را هم رها می‌کند. یک پسری که به یک دختر می‌گوید: دوستت دارم و پیشنهاد ازدواج می‌کند، این پسر ممکن است دیروز هم به یک دختر دیگر گفته باشد دوستت دارم. دختر خانم گول این را نخور. این آمده تو را صید کند. این امروز به تو می‌گوید: دوستت دارم. فردا هم به کس دیگر می‌گوید: دوستت دارم. گول نخور!

سه راه برای شناخت دوست است. با چه کسی دوست شویم؟
هرکس با خدا دوست است، تو هم با او دوست شو. چون کسی که قدر خدا را دارد قدر تو را هم خواهد داشت. 2- هرکس با پدر و مادرش احسان می‌کند، با او رفیق شو. چون کسی که از زحمات پدر و مادر قدردانی می‌کند، تو هم با او رفیق شوی، از زحمات تو هم قدردانی خواهد کرد. کسی که با رفقای قبلی‌اش وفادار است، با او رفیق شو. او به تو هم وفادار خواهد بود. اما کسی که به خدا بی‌وفاست، با پدر و مادر بی‌وفاست، با دوستان قبلی بی‌وفاست، به تو هم بی‌وفا خواهد بود. دیگر چه؟


7- نقش نماز در رزق مادی و دنیوی
گاهی انسان از فقر می‌ترسد. قرآن کلید فقر را نماز گذاشته است. می‌گوید: «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَيْها» (طه/132) به خانواده‌ات سفارش نماز کن. یکبار و دو بار هم گوش ندادند، باز تکرار کن. نگو دو بار گفتم دیگر به او نمی‌گویم. هزار بار بگو. بعد می‌گوید: «لا نَسْئَلُكَ رِزْقاً نَحْنُ نَرْزُقُكَ وَ الْعاقِبَةُ لِلتَّقْوى‏» (طه/132) پشت سر اینکه می‌گوید: به بچه‌ات بگو: نماز بخوان. می‌گوید: «نحن نرزقک» کلمه «نحن» یعنی چه؟ «نرزقک» یعنی رزقت می‌دهیم. کلمه‌ی رزقت می‌دهیم پشت سر «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاةِ» است. یعنی اگر بچه‌هایت نماز خوان شدند، گرفتار فقر نمی‌شوی. چرا می‌گویند: وقتی باران نمی‌آید نماز بخوان؟ این نماز چه اثری در ابرها دارد؟ نمی‌دانم چه اثری دارد. بچه‌ها می‌بینند راننده پشت فرمان نشست، تا استارت را زد از زیرش دود داد. بچه نمی‌داند که تو از جلو ماشین چنین کردی. چطور عقب ماشین دود می‌دهد؟ ولی مکانیک می‌فهمد.
شما وقتی بدنت گرفتار تب می‌شود، پایت را با آب سرد می‌شویند. اینها با هم رابطه دارد. ما یکسری از ارتباط‌ها را نمی‌فهمیم. به ما گفتند: کسی ایستاده ادرار کند، فشار قبر دارد. حالا ادرار ایستاده چه کار به قبر دارد؟ ما نمی‌دانیم. این برگ انار که اینقدر است در مزه انار اثر دارد. هنوز دنیا این را نفهمیده است. چرا برگ انار همین اینقدر... برگ انجیر چون آن رقمی است مزه انجیر آنطور است. برگ انگور چون آن شکلی است مزه انگور آنطور است. شکل برگ‌ها و مساحت برگ‌ها و رنگ برگ‌ها، وجود برگ‌ها در مزه اثر دارد و این رابطه بین برگ و مزه را هیچکس تا به حال نفهمیده است. این رابطه است و ما چیزی بلد نیستیم. قرآن می‌گوید: همه باسوادها یک ذره بیشتر سواد ندارید. آیه‌اش این است. «وَ ما أُوتيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَليلا» (اسراء/85) یعنی همه شما با هم سوادتان قلیل است. قلیل یعنی کم. همه با هم یک ذره سواد دارید. مگر وقتی دکتر می‌رویم، دکتر می‌گوید: نصف این قرص را بخور. آن را تمام بخور. آن را دو تا بخور. این قبل از غذا، این بعد از غذا، یک قرص سبز است و یک قرص آبی است. یک قرص صورتی است. یکی بزرگ است، یکی لوزی است. یکی گرد است. ما نمی‌دانیم چیست. ولی بالاخره این دکتری که دوازده سال درس خوانده، می‌داند. ما هم هرچه دکتر بگوید گوش می‌دهیم. امام صادق هرچه گفت گوش می‌دهیم. مگر همه چیزی را می‌دانیم؟ نمی‌دانیم.
به شوفر می‌گویند: شما به ماشین باربری‌ات یک زنجیر آویزان کن، و این جلو خطر را می‌گیرد. ممکن است خود شوفر بگوید: زنجیر چه کار به ماشین من دارد؟ در هواپیما می‌نشینی می‌گویند: آقا موبایلتان را خاموش کنید. خوب این موبایل کوچک چه کار به هواپیمای به این بزرگی دارد؟ به دختر می‌گوید: فکلت را نشان نده. می‌گوید: این فکل ما چه کار به دین خدا دارد؟ نمی‌دانیم چه کار دارد ولی به ما گفتند: موبایلت را خاموش کن، در پرواز اثر دارد. به ما می‌گویند: ماشین را روشن کن، اگزوزش دود می‌دهد. همه چیزها را ما نمی‌دانیم. ما سوادمان خیلی کم است. ما هنوز بالای سرمان را نشناختیم. گاهی وقت‌ها تلویزیون می‌گوید: تازه یک کهکشان پیدا شد. اوه... هر کهکشانی چه کُراتی! معلوم می‌شود این دوربینی که تا حالا عکس گرفته، آن کهکشان در این دوربین نیامده است. بعداً در عکس دوم یک کهکشان پیدا شده است. یعنی چه؟ یعنی از روزی که این کهکشان خلق شده است، تاریخ فیلم... تا تاریخ فیلم اول یا دوم... [همه حضار پاسخ می‌دهند] یکبار دیگر می‌گویم توجه کنید...
تلویزیون اعلام می‌کند کهکشان کشف شد. خیلی خوب! معلوم می‌شود این کهکشان که کشف شده است، عکس این کهکشان تا فیلم اول در این عکس منعکس نشده بوده است. از زمانی که این کهکشان خلق شده تا تاریخ فیلم اول هنوز با سیر نور هم به این دوربین نرسیده بود. در تاریخ دوم این منعکس شده است. چرا خدا این کهکشان را خلق کرده است؟ از زمانی که این کهکشان خلق شده تا تاریخ فیلمبرداری اول یا دوم...؟ این کهکشان در دوربین اول نیست. در عکس دوم هست. معلوم می‌شود از زمانی که این کهکشان خلق شده تا فیلم اول هنوز نورش به این دوربین نرسیده است. فاصله ما چقدر است؟ نور خورشید در چند لحظه به ما می‌رسد؟ این کهکشان کجاست که هزارها سال گذشته، تازه بعد از هزارها سال خورشید با فاصله هشت دقیقه به ما نورش می‌رسد. این کهکشان کجا بوده است که تا فیلم اول یا دوم؟ تا فیلم اول این عکس به این دوربین نرسیده باشد. ما نمی‌دانیم... نماز ما در باران اثر دارد. در زمین اثر دارد. زلزله شد می‌گویند: نماز آیات بخوان. رابطه‌اش را نمی‌فهمیم.
به پای شما سوزن می‌زنند، برای اینکه دردسر تو خوب شود. پایین چه کار به بالا دارد؟ آمپول چه ترکیباتی دارد؟ نمی‌دانیم. خدا می‌داند چشم ما از پی است. پی اگر در آب و نمک نباشد، خراب می‌شود. اشک ما را شور قرار داده است. این را خالق هستی گفته است. نماز در زندگی مادی شما هم اثر دارد.
تقریباً یک پنجم حرف‌هایم را زدم. بحث من تمام شد. موضوع این است اگر ما مسأله‌ی نماز را جدی بگیریم، بسیاری از آفات و مشکلات از ما دور می‌شود، به شرط اینکه نماز، نماز باشد. سر گذاشتن به زمین نماز نیست. این پوست نماز است. مثل انگور پلاستیکی که شوفرهای تاکسی کنار آینه آویزان می‌کنند. این انگور نیست. این مثل آب‌ نما و ماکت است. اگر نماز ما واقعی باشد، همه حال مشکلات را خدا در نماز جاسازی کرده است.
خدایا هرچه به عمر ما اضافه می‌کنی به ایمان و عقل و علم و عمل و اخلاص و عمق و برکت ما بیفزا. ما را از مقیمین نماز قرار بده.

تفسیر سوره ی مبارکه عصر

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ»به نام خدا يعني من به کارهايم رنگ الهي مي‌دهم. خودم را بند به تو مي‌کنم. کتابخانه‌اي که در يک روستا تاسيس مي‌شود نگرانند سرنوشت اين چه مي‌شود فوري براي اينکه محکم بشود مي‌گويند اين کتابخانه وابسته به آستان قدس رضوي يعني تمام برنامه‌هاي آنجا اينجا هم هست چون کتابخانه آستانه قدس رضوي کتابخانه مهمي است کتابخانه‌هاي جزئي را هم بند به او مي‌کنند. وقتي به افراد گمنام مي‌گويند شما کي هستي مي‌گويد من همشري فلاني هستم چون فلاني شخصيت مهمي است اين خودش را بند به او مي‌کند تا مصونيت داشته باشد. «بِسْمِ اللَّهِ» يعني من خودم را بند به خدا مي‌کنم چون غير خدا کسي نمي‌تواند کسي را حفظ کند.

«وَ الْعَصْرِ» عصر/1 واو بمعناي قسم است در ادبيات عرب «الله» خداست اما همينکه گفتيم «والله» يعني قسم به خدا «شمس» خورشيد است اما همينکه گفتيم «والشمس» يعني قسم به خورشيد «وَ الْعَصْرِ» قسم به عصر خداوند به همه قطعات زمان قسم خورده «وَ الْفَجْرِ» فجر/1، «وَ الصُّبْحِ» مدثر/34، «وَ الضُّحى‏» ضحى/1، «وَ النَّهارِ» شمس/3، «وَ الْعَصْرِ»، «وَ اللَّيْلِ» مدثر/33 منتهي به سحر سه بار قسم خورده يکبار فرموده «وَ اللَّيْلِ إِذا يَسْرِ» فجر/4 يعن قسم به شب وقتي دارد پشت مي‌کند «وَ اللَّيْلِ إِذا عَسْعَسَ» تكوير/17 يعني وقتي دارد آخرش تمام مي‌شود «وَ اللَّيْلِ إِذْ أَدْبَرَ» مدثر/33 يعني وقتي پشت مي‌کند و مي‌رود. اين نشان از اهميت سحر است و در قرآن هم راجع به سحر نام برده شده «وَ بِالْأَسْحارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ» ذاريات/18 ستايش مي‌کند از آنهايي که سحر استغفار مي‌کنند سحر بلند مي‌شوند و مي‌گويند خدايا ما را ببخش «وَ الْمُسْتَغْفِرينَ بِالْأَسْحارِ» آل عمران/17 از برکات ماه رمضان سحرخيزي است در طول سال آدم سحرها خواب است سحر وقت خيلي خوبي است.

به زمان قسم حالا چرا خدا به زمان قسم خورده؟ خدا به چه قسم بخورد؟ ما که قسم مي‌خوريم به چيزهاي بزرگ قسم مي‌خوريم «والله» «بالله» به قرآن به جان تو و هرچيزي پيش ما مهم است اما نزد خدا چيزي مهم نيست و لذا گاهي قسم به خورشيد مي‌خورد «وَ الشَّمْسِ» شمس/1 که نمي‌شود آنرا نگاه کرد گاهي هم مي‌گويد «وَ التِّينِ وَ الزَّيْتُونِ» تين/1 که کيلويي چند تومان است انجير کجا و خورشيد کجا؟ چرا خدا يکبار به چيز کوچک قسم مي‌خورد و يکبار به چيز بزرگ؟ پاسخش اينست که براي خدا چيزي نه بزرگ است و نه کوچک. دوربين وقتي مي‌ايستي فرق مي‌کند که اين شاه باشد يا گدا براي دوربين فرقي نمي‌کند کله، کله است بزرگ و کوچکش پيش ما است کاه و کوه پيش خدا يکجور است البته حالا انجير 10 خاصيت دارد که هيچ ميوه‌اي ندارد تنها ميوه‌اي است که خودش و برگش با هم در مي‌آيد همه ميوه‌ها اول برگش در مي‌آيد بعد ميوه اما ممکن است ميوه‌هاي ديگر امتياز ويژه‌اي داشته باشد گاهي خداوند به چيزهاي زميني قسم خورده «وَ التِّينِ وَ الزَّيْتُونِ وَ طُورِ سينينَ وَ هذَا الْبَلَدِ الْأَمينِ » تين/3-1 گاهي هم به چيزهاي بالا. پيداست که آسمان و زمين براي خدا فرقي ندارد انجير و خورشيد هم براي او فرقي ندارد. در سوره والعصر خدا به عصر قسم خورده حالا عصر بعد از ظهر است؟ شايد عصر پيغمبر(صلي الله عليه و آله)؟ شايد عصر ظهور امام زمان(عجةالله تعالي فرجه الشريف). شايد اصلاً روزگار. مي‌گويند عصر جاهليت عصر پهلوي عصر قاجاريه يعني روزگار. همه رقم مي‌شود معنا کرد بعضي آيات مثل شکر است همه رقم شيريني مي‌شود از آن پخت. «وَ الْعَصْرِ» قسم به زمان.

«إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ» عصر/2 انسان خسارت مي‌کند بين خسارت و ضرر فرق است. نگفته «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ ضرْرٍ» ضرر آنجاست که نرخ پائين بيايد قالي مي‌خري 100هزار تومان مي‌شود 80هزار تومان ولي قالي هست. اما اگر سرمايه از بين برود مي‌گويند خسارت مثل يخ فروش که مي‌رود يخ بفروشد يخ هايش آب مي‌شود سرمايه آب شد يخ فروش نمي‌گويد ضرر کردم مي‌گويد خسارت کردم نمي‌گويد هستي ارزان مي‌شوي مي‌گويد هستي آب مي‌شوي «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ» يعني بشر آب مي‌شود. شما از ديروز تا حالا 24 ساعت آب شدي بنابراين پدربزرگها پدر کوچکند چون از عمرشان چيزي نمانده. چيزي نيست که بزرگ باشد بچه‌هايي که تازه بدنيا مي‌آيند اينها پدربزرگند «به زمان قسم انسان آب مي‌شود».

«إِلاَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ» عصر/3 انسان قطعاً خسارت مي‌کند مگر آنهايي که ايمان دارند و کارشان هم شايسته است. ماه رمضان و شب قدر و روزگار مي‌گذرد روسفيد آن کسي است که کار شايسته داشته باشد. اصلاً آدمهاي مومن روشنفکرند آدمهاي لاابالي اُمل هستند با يک بيان خيلي عقلي و فطري بعضي‌ها خيال مي‌کنند که اگر نماز نخوانند، فُوکُلشان بيرون باشد، ربا بخورند لااُبالي بي قيد باشند راحت زندگي کنند و کاري به حرام و حلال و واجبي نداشته باشند فکر مي‌کنند که اينها خيلي خوشگذرانند. نه خير اينها خيلي اُمل اُمل هستند با بيان ساده‌اي که بچه‌هاي پنج ساله هم بگويند راست مي‌گوئيد اينها اُمل هستند عاقل نيستند.

فرض کنيد 200 نفر مي‌خواهيم برويم مسافرت، 100 نفر مي‌گويند آقا احتياطاً يک چيزهايي را هم با خودمان ببريم توي صندوق عقب ماشين يک چماق مي‌گذارند براي سگ يک کُلت براي دزد مسلح يک زنجير يا طنابي براي بکسل يک مشمع براي نشستن بالاخره يک مشت از اين نيازهاي اوليه و 100 نفر ديگر قاه قاه مي‌خندند بي خيال دست خالي اين مسافت 200 کيلومتري را طي مي‌کنيم. بالاخره در اين راه يا خطر و نياز هست يا نيست امام رضا(عليه السلام) فرمود با آدم بي دين اين رقمي حرف بزنيد هيچ چاره‌اي ندارد جز اينکه بگويد حق با تو است يعني طرف در بن بست قرار مي‌گيرد. اگر خطري نبود آن آقايي که يک چماق و چراغ قوه گذاشته صندوق عقب ضرري نکرده اما اگر خطر بود آن بدبخت دست خالي چه خاکي به سرش کند ما مي‌گوئيم قيامت هست ناهاري که ماه رمضان ساعت 1 بعد از ظهر مي‌خوريم ساعت 5 بعد از ظهر بخوريم. صبح‌ها تا آن آقا زلف هايش را از شمال غربي به جنوب غربي شانه کند ما نمازمان را خوانديم ،اين کلمه هم مي‌بينيم دروغ است نمي‌گوئيم ، اين حرف را هم مي‌خواهيم بزنيم مي‌بينيم غيبت است مي‌ايستيم. بالاخره اگر قيامت نبود ما که 10 دقيقه نماز خوانديم سالي چند روز ناهارمان را ديرتر خورديم چقدر ضرر کرديم؟

امام رضا(عليه السلام) فرمود اگر قيامتي نباشد ما ضرري نکرديم اما اگر قيامت بود که به هزار و يک دليل هست آن لاابالي چه خاکي بر سرش مي‌کند آدمهايي که به هيچ حرام و حلالي گوششان بدهکار نيست، خُلند يعني اگر عقل داشته باشند فکر مي‌کنند که آدم عاقل اگر به مسافرت برود يک طناب و چراغ قوه با خودش مي‌برد خدا به ما يک ميليون داد 200 هزار آن را به خمس مي‌دهيم حالا اگر قيامت هم نبود ما 800 هزار خورده‌ايم تابستان 11 جمعه دارد يک جمعه بچه‌هاي همسايه را که فقيرند را به تفريح ببر. بنابراين عاقل مي‌گويد نمي‌شود دين نداشت ،قرآن خيلي مي‌فرمايد «لا يَعْقِلُونَ» بقره/171، «لا يَشْعُرُونَ» بقره/12 چرا اينها عقل و فکرشان را به کار نمي‌گيرند. آدم مذهبي هيچوقت ضرر نمي‌کند مثل شهر ورامين است ورامين هيچوقت ضرر نمي‌کند اگر(واو)ش پريد مي‌شود(رامين) اسم يک دانشمند(ر) پريد مي‌شود(امين) باز معنا دارد(الف) پريد مي‌شود(مين) باز وسيله جنگي است(م) پريد مي‌شود(ين) واحد پول(ي) پريد مي‌شود(نون) مي‌خوريم ورامين هيچ ضرري ندارد.
«إِلاَّ الَّذينَ آمَنُوا» جز کسي که حالا که از عمرش کم مي‌شود به ايمانش اضافه مي‌شود.
درسها
1- انسان اگر در مدار تربيت انبياء قرار نگيرد گرايش منفي دارد «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ» يعني انسان دارد آب مي‌شود مثل اينکه مي‌گويند چراغ به طور طبيعي باد آنرا خاموش مي‌کند مگر اينکه شيشه‌اي دور آن بگذاريم «إِلاَّ الَّذينَ آمَنُوا». کلمه خسر چند تعبير در قرآن دارد بعضي جاها مي‌فرمايد «إِنَّ الْخاسِرينَ» زمر/15، «هُوَ الْخُسْرانُ الْمُبينُ» زمر/15 خيلي رسوا خسارت کرد گاهي مي‌گوئيم خسارت آبروريزي شد يعني گاهي سقف ترک برمي دارد و گاهي شکاف برمي دارد. گاهي استخوان ترک برمي دارد و گاهي مي‌شکند گاهي مي‌فرمايد «فَجَعَلْناهُمُ الْأَخْسَرينَ» انبياء/70، «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفي‏ خُسْرٍ» عصر/2 اصلاً غرقند توي خسارتند گاهي مي‌فرمايد «بِالْأَخْسَرينَ أَعْمالاً» كهف/103 از همه خسارتشان بيشتر است مثل اينکه بگوئيم فلاني اعلم است يعني علمش از همه بيشتر است. يکوقت يک کسي يک قالب يخ مي‌آورد بفروشد آب مي‌شود يکوقت هم يک ماشين آب مي‌شود درجه‌ها فرق مي‌کند.

جوانها خيلي سرمايه دارند اگر عمر عادي را حساب کنيم 70 سال 50 سال سرمايه است چکار کرديد؟ غير از راه خدا اگر فقط فکر مادي کنيد باختيد. دنيا چيست؟ اگر هدف است کمال در آن نباشد، دنيا يا مقام است يا شهرت يا مال يا مدرک است و يا لذت اينها دنياست. مقام بنده تقريباً 10-12 سال است معاون وزير هستم بند به يک تلفن هستم الو بفرمائيد از وزارت آموزش و پرورش آقاي وزير گفت آقاي قرائتي ديگر معاون من نيست ،يا نماينده امام مقام معظم رهبري از دفتر آقا زنگ زدند که جنابعالي هيچ سمتي نداري تمام با يک تلفن نصب مي‌شوي با يک تلگراف عزل مي‌شوي. زهر عزل به قدري تلخ است که تمام کيف نصب را از بين مي‌برد.

شهرت چيست؟ .يک کسي گفت خوشا بحالت مشهوري همه ايران تو را مي‌شناسند گفتم کوه هيماليا را همه دنيا مي‌شناسند. آدم مشهور وقتي راه مي‌رود مردم مي‌گويند اينه؟ تازه شده فيل. بچه‌ها فيل! ؟ اگر خبر مرگ مشهور پخش شد اگر مشهور محبوبي باشد مي‌گويند اِه اِه! ! ! مال چيست؟ تا 20 سالگي آدم اهل پول نيست مدرسه و دبيرستان از 20 سالگي به پول برسد به حضرت عباس نمي‌رسد اگر بتواند پس انداز کند به خدا خيلي‌ها نمي‌توانند. . . ما مي‌خواهيم بگوئيم خوشبخت‌ها هيچي ندارند بدبخت‌ها که ديگر هيچي، امام حسين(عليه السلام) دعايي دارد که مي‌فرمايد خدايا خوبي‌هاي ما خيطي است خيطي‌هاي ما که ديگر هيچي(من کان محاسنه مساوي) يعني محاسن او بدي است.

مال چيست؟. ما حساب مي‌کنيم يک کسي 50 سال کار ميکند که مي‌شود 600 ماه. 600 تا ده هزار که پس انداز کند مي‌شود 6000000 ميليون تومان. ماهي 20 تومان مي‌شود 12000000 ميليون. 6000000 ميليون و 12000000 ميليون پول يک خانه است در يک محله فقير در يک محله معمولي تهران در محله گداها يک آپارتمان در محله طبقه 12
مدرک چيست؟. هرچه مي‌خواني مي‌بيني بعد از مدتي يادت رفته «وَ الْعَصْرِ» به زمان قسم آب مي‌شوي جز اينکه به مال و مقام ننازيد يک فوتباليست ما 10 سال قهرمان است آنوقت يک کسي مي‌آيد دو گل اضافه مي‌زند، اين مي‌زند گاراژ از رده خارج شد.

فيلمهاي ما يک فيلم مي‌آيد فيلم جلويي خلاص. «وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» ايمان از عمل جدا نيست، در قرآن هرجا «آمَنُوا» هست «عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» هم هست نمي‌شود بگوئيم آقا ايشان دين دارد ولي نماز نمي‌خواند، ايشان ولايتش قوي است اما پايش را جبهه نمي‌گذارد. ذوالفقار علي(عليه السلام) در ميدان جنگ چه کرد نمي‌شود گفت من ولايت علي(عليه السلام) را دارم اما ايران 8 سال مورد تهاجم بود نه خودم به جبهه رفتم و نه بچه هايم را فرستادم و نه تشيع جنازه شهيد رفتم نه کمک مالي کردم هيچ رقم حمايتي نکردم انگار من يک سيب زميني بودم ولي من ولايتم قوي است، غلط کردي نمي‌خواهيم بگوئيم همه آرپي جي زن بشوند، يکي لااقل عدس پاک کند. زماني که سرباز مي‌گرفتند جوان کوتاهي بود که به او گفتند خوشا بحال تو نمي‌گيرنت گفت چرا شايد من را هم گرفتند و گفتند بنشين عدس پاک کن بالاخره هر کسي بايد يک کاري بکند به يک کسي گفتند چکار مي‌کني؟ گفت هيچي من هر کس عطسه مي‌کند مي‌گويم خير باشد افرادي بودند که حتي کساني که در اين 8 ساله عطسه کردند يک کلمه خير باشد نگفتند.

قرآن مي‌فرمايد هر کس ايمان و عملش درست باشد «لَنُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَيِّئاتِهِمْ» عنكبوت/7 گناههايش را مي‌بخشيم «إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ» بينه/7 بهترين مردم آنهايي که هم ايمان و هم عمل «إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا» مريم/96 کسي که هم ايمان داشته باشد و هم عمل مهرش در دل مردم جا مي‌گيرد از طرف خدا «لِيُخْرِجَ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ» طلاق/11 اگر کسي اهل ايمان و عمل باشد توي بن بست گيج نمي‌شود خداوند دستش را مي‌گيرد «إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ يَهْديهِمْ رَبُّهُمْ بِإيمانِهِمْ» يونس/9 بعضي بچه‌ها ايمانشان خوب است يعني واقعاً معتقدند اما درسش تجديد مي‌شود نمازش را هم اول وقت مي‌خواند اين کافي نيست بعضي بچه‌ها درسشان خوب است اما نسبت به نماز لاابالي‌اند اين هم خوب نيست هر دو بايد با هم باشند دو بال است ايمان بدون عمل يا عمل بدون ايمان.


افرادي هستند مخترع بودند به جامعه و دنياي علم خدمت کردند اما ايمان ندارند اينها دو رقمند:

1- يک وقت خبر ندارد و ايمان ندارد اين کارش آسان است مي‌گويد آقا نشنيدم
2- بعضي وقتها خبر دارد و مي‌فهمد اما لجبازي مي‌کند ثواب اختراعش با گناه لجبازي‌اش مثل شکري که روي آن سرکه مي‌ريزي. افرادي هستند از لحاظ ايماني مستضعفند مغزش کار مي‌کند ولي صداي حق به گوشش نمي‌رسد اما اگر کسي صداي حق را شنيد استدلال حق را شنيد گردن کلفتي و لجبازي کرد ،ترشي و تلخي لجبازي در مقابل شيريني اختراع به هم زد. فرض کنيد يک مغازه دار شاگردي دارد اين شاگرد هر چه مي‌گويد اطاعت مي‌کند مغازه را جارو مي‌کند مشتري را راه مي‌اندازد نمره 20 اما يکمرتبه استاد کار مي‌آيد مي‌بيند اين شاگردي که اينقدر بله قربان گو بود رفته توي خانه سر بچه استاد را بريد. اين يک کارش همه خدماتش را خنثي مي‌کند. برعکس يک شاگرد است استاد کار را زجر مي‌دهد يک شاگرد است که معلم را زجر مي‌دهد استاد دانشگاه را زجر مي‌دهد جان به لب مي‌کند اما يک مرتبه بچه استاد توي حوض مي‌افتد همين شاگردي که اينقدر به استادش زجر داده با لباس هايش شيرجه مي‌رود و بچه استاد را از مرگ نجات مي‌دهد آن کار شيرينش همه تلخي‌ها را از بين مي‌برد.
حبط يعني همه کارهاي خوب با کشتن اين بچه حبط شد يکجا داريم(تکفير) کفاره يعني چه؟ يعني به خاطر اين کار خوبت بقيه کارهايت. . . يکي از چيزهايي که لغزشها را از بين مي‌برد نماز است. قرآن مي‌فرمايد نماز بخوانيد پشت سر آن مي‌فرمايد «إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ» هود/114 اگر نماز بخواني آن گناهاني را که قبل از نماز کردي. . . نه اگر گناه کرديم حتماً نماز بخوانيم.


يک جواني سابق مي‌آمد جلسه ما يکبار ديدم مدتي نمي‌آيد صدايش زدم و گفتم چرا نمي‌آيي؟گفت آقاي قرائتي از من نپرس گفتم نه من معلم تو هستم بايد بگويي گفت راستش من پسر خوبي بودم جلسه شما مي‌آمدم بعد يک غلط‌هايي کردم ديگر خيلي گناه کردم گفت رويم نمي‌شود بيايم مسجد گفتم اتفاقاً شيطان همين را مي‌خواهد که بگويد تو اگر مي‌خواهي بروي مسجد برو باقي کارهايت را درست کن نمي‌خواهد به مسجد بروي. تو را از مسجد جدا مي‌کند وقتي دستت از مسجد جدا شد مثل بچه‌اي که دستش از دست بابا جدا مي‌شود ،دزد زود او را مي‌برد اگر دستت کثيف شد زود صابون بزن ،نگو حالا که کثيف است بگذار يک خورده کثيف‌تر بشود. حالا که سيگاري شديم بگذار ترياکي هم بشويم ،شما اگر لغزش کردي زود نماز بخوان.

حالا من اگر ايمان داشتم عملم هم خوب بود کافي است؟ نه «وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ» بايد ديگران را بکسل کني بايد دست ديگران را هم بگيري اينکه خودت خوبي کافي نيست. شاگرد اول بودن مهم نيست شاگرد اول اينست که بچه‌هاي دبيرستاني که نمره‌شان خوب است يک ستادي بعنوان استعدادهاي درخشان تشکيل بدهند براي بچه‌هاي تجديدي کلاس بگذارند و تابستان روزي نيم ساعت به آنها کمک کنند اين بچه خوب است که «وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ» اگر خودت پول داري مهم نيست خمس پولت را بده و دست 4 فقير را بگير سفره‌ات پهن است يک افطاري هم به ديگران بده. منتهي وقتي آدم مي‌خواهد سفارش به حق کند مي‌گويند به تو چه؟ مي‌گويد «وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ» همديگر را به صبر سفارش کنيد يعني اگر به تو چه گفتند از کوره در نروي «تَواصَوْا بِالْحَقِّ» همان امر به معروف است «وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ» صبر يعني مقاومت و پشتکار در امر به معروف اگر يک مرتبه توي ذوقت زدند جا خالي نکن ادامه بده. با اينکه «وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ» جزو «عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» است اما اسم اين دو را سوا بده يعني درست است که «عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» گفته‌اند اما تواصي به حق و صبر حسابش جداست. مثل اينکه مي‌گويند همه بيائيد خانه ما بعد مي‌گويند شما و شما هم بيائيد يعني حساب شما دو تا جداست تواصي بالحق و تواصي بالصبر جزو عمل صالح است اما خدا اسم اينها را سوايي برده.

«والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته»

تفسیر سوره ی مبارکه کوثر

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوند بخشنده مهربان خداوندی که نعمت‌های مادی و معنوی به ما بخشید نعمت‌های ظاهری و باطنی در میان نعمت‌ها خداوند چند نعمت را منت نهاده و اسم برده. یکی نعمت بعثت «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنینَ إِذْ بَعَثَ فیهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ» آل عمران/164، «مَنَّ الله» یعنی منت به سرت گذاشتم قدر خودت را داشته باش برایت پیغمبر فرستادم پیغمبر مبعوث شد این هم اول سروکار شما با فکر. اصلاً اگر بعثت، نبوت و هدایت نباشد اگر هدایت را از انسان برداریم انسان چه می‌شود یک آدمی که مثل حیوانات نفس می‌کشد می‌خورد خوردنش مثل حیوانات نیست از حیوانات ضعیف‌تر است الاغ در خوردن هم بیشتر می‌خورد هم راحت‌تر می‌خورد ظرف شویی ندارد پوست کندن ندارد سرخ کردن ندارد مسمومیت غذایی ندارد مثل انسان خیلی از حیوانها زیر برف را می‌بیند انسان زیر برف را نمی‌تواند ببیند خیلی حیوانات از بو چیزها را تشخیص می‌دهند شامه‌شان قوی‌تر است خروس شهوتش خیلی بیش از انسان است انسان اگر شکم و شهوت باشد زنده باد حیوان. انسانیت ما بند به تفکر و تعقل و هدایت است خدا بر ما منت گذاشت هدایت کرد آفرید.

«إِنَّا أَعْطَیْناكَ الْكَوْثَرَ» كوثر/1 این کوچکترین سوره‌های قرآن است که با بسم الله 4 آیه بیشتر ندارد و‌شان نزولی هم دارد و آن اینکه پیغمبر(صلی الله علیه و آله) پسر هم داشت منتهی پسرش کوچولو بود از دنیا رفت به نام ابراهیم که حدود 1. 5 سالش بود وقتی مردم دیدند پیغمبر(صلی الله علیه و آله) پسر ندارد دختر هم در آن زمان تحقیر شده بود دختر را جزء وارث جدی نمی‌پنداشتند. قرآن می‌فرماید «وَ إِذا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثى‏ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَ هُوَ كَظیمٌ» نحل/58 وقتی به یکی از مردها می‌گفتند خانمت دختر آورد صورتش سیاه می‌شد «أَ یُمْسِكُهُ عَلى‏ هُونٍ‌ام یَدُسُّهُ فِی التُّرابِ» نحل/59 نگه‌اش دارم یا توی تراب و خاک دفن‌اش کنم می‌ماند که با ذلت نگه‌اش دارد یا توی خاک دفن‌اش کند. اما وقتی آمدند به امام زین العابدین(علیه السلام) گفتند خانمت بچه دار شده نپرسید پسر است یا دختر فرمود سالم است. اگر کسی پسر و دختر نزد او فرق کند این هم راضی به قضای خدا نیست مومن واقعی نیست مومن واقعی کسی است که هرچه خدا بخواهد همان. «یَهَبُ لِمَنْ یَشاءُ إِناثاً وَ یَهَبُ لِمَنْ یَشاءُ الذُّكُورَ» شورى/49 یک حواله «لِمَنْ یَشاءُ إِناثاً» و یک حواله «لِمَنْ یَشاءُ الذُّكُورَ».

خداوند به پسر کوثر نگفته ولی به دختر کوثر گفته. ‌شان نزولش این است که وقتی به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) گفتند پسرش از دنیا رفت به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) گفتند پسر که ندارد دختر هم چیزی نیست پس ابتر است ابتر یعنی عقبه ندارد دنباله ندارد با مرگش اجاقش کور است سوت و کور است خاموش است پس پیغمبر(صلی الله علیه و آله) خلاص به او گفتند ابتر یعنی ناقص. خداوند می‌فرماید ما به تو(کوثر) دادیم(کوثر) یعنی کثیر، زیاد(کوثر) یعنی زیادِ زیاد خیلی زیاد. خیلی زیاد چیه؟ مقام نبوت بله قرآن بله اینها همه کوثر است برای کوثر مصادیق زیادی در تفاسیر گفته‌اند اما با توجه به‌شان نزول بهترین معنا همین فاطمه(علیها السلام) است چون می‌فرماید دشمن‌ات دم بریده است دشمن‌ات بی نسل است. خیلی‌ها به پسر می‌نازیدند قرآن یک آیه‌ای دارد که می‌فرماید چقدر به پسرت می‌نازی «وَ بَنینَ شُهُوداً» مدثر/13 چته؟ می‌فرماید همانکه ده تا پسر چاق و چله دارد صدایش را محو می‌کنیم. واقعاً خداوند هرچه قول داد ما به چشم خودمان دیدیم چقدر پیغمبر(صلی الله علیه و آله) را مسخره می‌کردند فرمود نترس «إِنَّا كَفَیْناكَ الْمُسْتَهْزِئینَ» حجر/95 اینهایی که تو را استهزاء می‌کنند ما خودمان هستیم ناراحت نشو.

«إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً» انشراح/6 سختی‌ها تمام می‌شود «وَ رَفَعْنا لَكَ ذِكْرَكَ» انشراح/4 من نام تو را در دنیا بزرگ می‌کنم. یک سلمان رشدی احمق و مزدور یک اهانت به تو می‌کند مثل موش می‌ترسد. اگر کسی به مقدسات مذهبی توهین کند اجازه مجتهد هم لازم نیست می‌شود همانجا او را کشت اگر کسی به فاطمه(علیها السلام) یا به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) توهین کند. پسر متوکل عباسی آمد نزد امام گفت پدرم متوکل عباسی خلیفه دزد و غاصب به فاطمه(علیها السلام) جسارت کرده من می‌خواهم سرش را ببرم حضرت فرمود حق‌اش این هست اما اگر پسری پدرش را بکشد جوانمرگ می‌شود این حکم خداست ولی بگذار کس دیگری عمل کند. گفت من حاضرم جوانمرگ بشوم ولی همچنین پدری نداشته باشم.

ما به تو فاطمه «علیها السلام» دادیم خیلی مهم است زمانی که دختر را ننگ می‌دانند خدا فرهنگ سازی می‌کند. اصلاً کلمه فرهنگ سازی خودش یک چیزی است انبیاء آمدند که یک انقلاب فرهنگی کنند و لذا اسم‌ها را عوضی می‌کردند مدینه(یثرب) بود مدینه شد. اسم‌ها را عوض کردند دیدها عوض شد ما خیلی حدیث داریم که می‌گوید این نیست آن است یعنی دارد فرهنگ را عوض می‌کند شجاعت این نیست که وزنه بلند کنی شجاعت اینست که وقت غیظ خودت را نگه داری. سرمایه پول نیست سرمایه قناعت است یعنی می‌آمدند یک دید نو می‌دادند «فَلْیَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِهِ» عبس/24 به غذایت نگاه کن این پوست معنا است باطنش. یعنی نگاه کن به ا«ستات» طعام واقعی علمی که می‌گیری از که می‌گیری؟ اصلاً کار اسلام اینست که می‌آمد و حرف نو می‌زد خود امام(رحمة الله علیه) فرهنگ جدیدی آورد زمان شاه نمی‌دانستند کلمه(مستضعف) یعنی چه؟ فرهنگ را زنده کرد(مستکبر)(مستضعف).


ما به تو کوثر دادیم فاطمه(علیها السلام) دادیم در هر جلسه اگر بگویم کسانی که سیداند بایستند می‌بینی که بخش عظیمی از جمعیت سیداند اصلاً بعضی از روستاهای ایران همه سیداند تمام انقلابهای صدر اسلام مال سادات بوده. اکثر قریب به اتفاق مراجع تقلید سید بوده‌اند. فاطمه(علیها السلام) نور چشم من است.«درسها»
1- خداوند جلوی زخم زبان را می‌گیرد. اصلاً آیه‌ای داریم که می‌فرماید «إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ» حج/38 خدا دفاع می‌کند. یک بار شخصی پیش من آمد خیلی عصبانی بود که فلانی همچین کرد. در روزنامه و مجله برای من همچین نوشته‌اند فلان جا علیه من همچین گفته‌اند گفتم آقا تو «الَّذینَ آمَنُوا» نیستی؟ گفت چرا، من مؤمن هستم گفتم اگر تو مؤمن باشی خدا از تو دفاع می‌کند. «إِنَّا أَعْطَیْناكَ الْكَوْثَرَ» كوثر/1 حالا که خدا به پیغمبر(صلی الله علیه و آله) کوثر داد. شکرانه‌اش چیه؟ «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ» كوثر/2 شکر نعمت‌ها نماز است خدا نیازی به تشکر ما ندارد اما این تشکر مثل اینکه استادی به شاگردهایش می‌گوید بچه‌ها تشکر از معلمی من اینست که درستان را خوب بخوانید خوب درس خواندن تشکر از زحمت استاد است اما فایده این تشکر به جیب شاگرد است «فَصَلِّ» شکر نعمت واجب است.


2- تشکر واجب است «فَصَلِّ لِرَبِّكَ»، «لِرَبِّكَ» نماز باید برای خدا باشد در نماز ذره‌ای ریا باشد باطل است شما یک مکانی بایست برای ریا که فیلمبرداری تو را نشان بدهد نماز باطل است. زمانی باشد که برای ریا باشد مثلاً اول وقت نماز بخوانی که بدانند من اول وقت نماز می‌خوانم زمان برای غیرخداست نماز برای خداست باز باطل است. اگر عبایی به دوش بگیری بریا یا تحت الحنکی که می‌اندازی قیافه‌ای که می‌گیری قیافه ظاهری است باز هم نماز باطل است. یک مستحبی را برای غیرخدا در نماز انجام بدهی نماز باطل است نماز فقط باید برای خدا باشد. «وَ انْحَرْ»(نحر) شتر. بین نحر و ذبح فرق است: ذبح چهار رگ گردن گوسفند را می‌برند البته 2 رگ است منتهی به مَری و نای می‌گویند رگ که می‌شود 4 رگ وگرنه دو رگ است اما شتر را می‌گویند یک سیخ بزن توی آن چاله و این هم از الطاف خداست اگر می‌گفتند شتر را مثل گوسفند بکش پدر آن قصاب درمی آمد پدر شتر هم درمی آمد مثل تنه درخت مگر می‌شود آنرا برید راحت ترین نوع جان دادن شتر همین نحر است گوسفند و گاو ارزان است اما شتر خیلی «مه» است بخصوص در بین عربها شتر یعنی بهترین حیوان.


می‌فرماید حالا که من به تو(کوثر) دادم تو هم مرغ و اینها نکش تو که پولداری دیگر افطاری ساده نده باید افطاری حسابی بدهی. اینکه یک کیلو خرما می‌گیرند می‌آورند مسجد این مال کسانی بود که پیغمبر(صلی الله علیه و آله) فرمود هرکس ماه رمضان افطاری بدهد خدا چقدر چقدر به او ثواب می‌دهد یک نفر بلند شد و گفت آقا پول نداریم فرمود ولو به شربت آب ولو به نصف خرما این ولو به نصف خرما مال کسی است که فقیر است تو که برای جهازیه دخترت کلی پول دادی تو که برای پسرت کلی پول خرج کردی تو که برای ماشین، فرش پول دادی برای افطاری یک کیلو خرما می‌دهی تو باید افطاری حسابی بدهی ما که به تو(کوثر) دادیم شما باید شتر بدهی «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ». از این معلوم می‌شود رابطه با خدا از رابطه با مردم جدا نیست «فَصَلِّ» رابطه با مردم و محرومین «وَ انْحَرْ» ما نماز خالی نداریم خیلی دین قشنگی است.

می‌فرماید کنار نماز عید یک چیزی هم باید به فقرا بدهی اگر عید قربان است نماز قربان که نیست یک گوسفند قربانی کن اگر عید فطر است زکات فطره بده نماز بی زکات نداریم در 28 آیه از قرآن نماز و زکات با هم است «الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاة» مائده/55، «أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّكاةَ» بقره/277 نماز و زکات دو تا گوشواره، هیچ خانمی با یک گوشواره عروسی نمی‌رود نماز بی زکات قبول نیست. حدیث داریم حضرت آمد توی مسجد 5 نفر را از مسجد بیرون انداخت گفتند یا رسول الله اینها چه کرده‌اند؟ فرمود اینها نماز می‌خوانند زکات نمی‌دهند. حالا که به تو فاطمه(علیها السلام) دادم هم نماز و هم شتر، شتر هم باید برای خدا باشد «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ» یعنی «وَ انْحَرْ لِرَبِّكَ» اگر شتر هم برای خدا نباشد آن هم غلط است. یکی از قبیله‌های عرب شتری را کشت آبگوشتی راه انداخت و قابلمه قابلمه درِ خانه‌ها پخش کرد یک قابلمه هم بردند درِ خانه یکی از رؤسای قبیله‌ها گفت چیه؟ گفت یک قابلمه آبگوشت است گفت آبگوشت برای من فرستاده من خودم یک کسی هستم لگد زد قابلمه رفت روی هوا آبگوشت ریخت گفت به کوری چشم او من دو تا شتر می‌کُشم او گفت من سه تا می‌کشم اون یکی گفت من 4 تا می‌کشم رقابت بین قبیله‌ها شد تا جایی که 100 تا شتر کشتند. امیرالمومنین(علیه السلام) فرمود آبگوشتش را بریزید توی بیابانها که شغالها بخورند گوسفند و شتری که برای خدا کشته نشود گوشتش را باید شغالها آنرا بخورند آدم خور نیست. کار مسلمان باید جهت دار باشد برای خدا باشد.


«فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ» از این معلوم می‌شود اطعام هم یک رقم شکر است آدمهایی که خداوند به آنها پول داده می‌گویند الحمدلله خدایا 100هزار مرتبه شکر کافی نیست «وَ انْحَرْ» باید بدهی حالا که خدا به تو(کوثر) داده تو هم باید به مردم بدهی. اینقدر اتاق بزرگ داریم که هیچ افطاری در آن داده نمی‌شود و اینقدر اتاقهای کوچک داریم که مرتب در آن افطاری داده می‌شود این برکت است. یک کاغذ 2-3 ریال ارزش دارد اما یکوقت می‌بینی کاغذ ارزان آتش می‌گیرد و وقتی آتش گرفت تنه‌های درخت را می‌سوزاند آدمهایی هستند که سواد و پولشان کم است اما یک جامعه‌ای را راه می‌اندازند مثل کاغذ سفیدی که می‌سوزد و تنه درخت را روشن می‌کند آدمهایی هم هستند بی خاصیت. برکت غیر از عدد است. ما به تو(کوثر) دادیم یک دختر است اما مبارک است.


خدا کند هر چیزی برکت داشته باشد. حاج شیخ عباس قمی یک کتاب مفاتیح نوشت الله اکبر واقعاً الله اکبر میلیونها کتاب نوشته شد. اما این کتاب مفاتیح همه را زد کنار رفت بغل قرآن هر خانه‌ای یک قرآن است بغلش یک مفاتیح بعد هر کس هم می‌خواهد با خدا حرف بزند یک مفاتیح برمی دارد یعنی رابط بین خالق و مخلوق مفاتیح است از عمرش استفاده کرد. آیت الله مروارید از علمای مشهد می‌گفت با حاج شیخ عباس قمی رفتیم(تُرقبه) یکی از دهاتهای مشهد یکی از افرادی که باغ داشت ایشان را دعوت کرده بود ایشان نشست سلام علیکم احوال شما(حاج شیخ عباس قمی مال 50 سال پیش است گرچه یکی از تحصیلکرده‌هایی که می‌خواست گزینش بشود برای استخدام گفتند حاج شیخ عباس قمی کیه؟ گفت یکی از اصحاب پیغمبر(صلی الله علیه و آله)) ایشان گفت من هم بغلش بودم آقای صاحب باغ دعوت کرده بود یک احوالپرسی کرد و شروع کرد به نوشتن. صاحب باغ آمد و گفت آقا من شما را دعوت کردم به(تُرقبه) که استراحت کنید. حاج شیخ عباس قمی گفت تو می‌گویی نان امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است ولی امروز نانی که به شما می‌دهم سهم امام نیست ملک شخص خودم است خمس و کفاره و نذر نیست از ملک شخصی‌ام است که می‌خواهم یک ناهار خوب بدهم به شما می‌خواهم امروز کیف کنی می‌خواهم امروز آب و هوای خنک بخوری ایشان گفت: یعنی شما می‌گوئید من از خدا عمر بگیرم برای خدا کار نکنم؟ هیچی آقا هر کاری می‌خواهی بکن. فقط جواب سلام احوالپرسی می‌نشست می‌نوشت ده دقیقه عمرش را حرام نکرد چقدر جوانها عمرشان را حرام می‌کنند.
پول خرج کردن عقل می‌خواهد دعا کردن عقل می‌خواهد امام سجاد(علیه السلام) می‌فرماید خدایا به من عقل بده کجا پول خرج کنم. اینطور نیست که فقط پول درآوردن مغز می‌خواهد خرج کردن هم هنر می‌خواهد. «وَ أَصِبْ بِی سَبِیلَ الْهِدَایَةِ لِلْبِرِّ فِیمَا أُنْفِقُ مِنْهُ»(صحیفه سجادیه، دعاى 20)(دعای مکارم الاخلاق) یعنی خدایا یادم بده کجا چطوری پول خرج کنم. بهترین شکر نماز است «فَصَلِّ».


«إِنَّا أَعْطَیْناكَ الْكَوْثَرَ» به تو متلک می‌گویند که تو دختر داری و دیگر سوت و کور است من به تو کوثر دادم یک زهرا(علیهاالسلام) دادم نفس کشی روی کره زمین نیست که مثل پیغمبر(صلی الله علیه و آله) بتواند بچه هایش روشن باشد تمام سیدها وضعشان روشن است غیر از سادات هیچ کس دیگر نمی‌تواند پسران و ذریه نام و نشان دار و روشنی داشته باشد سیدها افتخار کنند. چرا وقتی امضا می‌کنید می‌نویسد دکتر فلان وزیر فلان خوب بنویس سید افتخار کن که مادرت زهراست(علیها السلام) در تابلوهایتان بنویسید سید آخر شما که(سید)ی را حذف می‌کنید عملاً همکار همان می‌شوی که می‌گفت پیغمبر(صلی الله علیه و آله) ابتر است یعنی سوت و کور. بهترین خانه‌ها خانه‌ای است که در آن پسری باشد بنام محمد بعضی‌ها می‌گویند داداشم محمد دارد خواهرم فاطمه دارد چطور در دبیرستان نمی‌گویی والله داداشم دیپلم دارد من دیگر نمی‌خواهم دیپلم بگیریم چطور توی دیپلم نمی‌گویی خواهرم دارد برادرم دارد می‌گویی توی هر خانه‌ای می‌خواهیم بچه هایمان دیپلم و لیسانس باشد خوب توی هر خانه‌ای محمد و احمد باشد چه اشکال دارد. من اگر خجالت نمی‌کشیدم اسم دختر سومم را فاطمه شماره 2 می‌گذاشتم چون زهرا و فاطمه دارم دختر سومم را می‌خواستم فاطمه شماره 2 بگذارم از ترس خنده مردم زینب گذاشتم. افتخار کنید که در همه خانه‌ها زهرا و فاطمه باشد این چیزها هر کسی باید داشته باشد. حدیث داریم حتی خداوند روز قیامت افرادی که دستشان خالی است یعنی مثلاً می‌گویند عبادتت دنبالش ریا بود قبول نیست کسانی که دستشان هیچ جا بند نیست می‌گویند چون اسم بچه هایت را محمد و علی و فاطمه و مهدی گذاشتی بخاطر اسم مقدس من به شما رحم می‌کنم اینها دستگیره‌های قیامت است و ما هم در قیامت خیلی نیاز به دستگیره داریم.


«إِنَّا أَعْطَیْناكَ الْكَوْثَرَ»، «فَصَلِّ» نماز هم بلافاصله باشد «فَصَلِّ»(فاء) یعنی فوری باشد برای بعد یعنی چه؟ کار خوب را تند بکنید اینکه می‌گویند عجله کار شیطان است در کارهای غیرعبادی. در کارهای عبادی عجله کار خداست می‌خواهی افطاری بدهی نگو حالا باشد شب 29 یا دهه سوم بلکه دهه سوم نبودی یا مانعی پیش آمد. من یک فیش حج دو سال دیگر دارم حالا ان شاء الله 2 سال دیگر خمس خواهم داد بابا حالا شاید نبودی. به امام صادق(علیه السلام) گفتند آقا چشم بعضی مرده‌ها باز و چشم بعضی بسته چرا؟ گفت آنکه باز بوده نرسیده ببندد آنکه بسته نرسیده باز کند. بعضی‌ها می‌گویند باشد برای بعد توبه می‌کنیم خوب از کجا؟ شاید مُردی. شما بنویس به من بده که تا فلان سال هستی من هم زیرش می‌نویسم اکنون که ایشان قول داده تا 80 سال باشد پس تا 75 سال آزاد 5 سال آخر خوب می‌شود آدم نمی‌داند. «فَصَلِّ» نماز اول وقت. از رسول خادم یاد بگیرید تا در کشتی پیروز شد همانجا سجده کرد نگفت نگاه می‌کنند خوب بکنند چطور دیگران که کول هم سوار می‌شوند خجالت نمی‌کشند من سجده می‌کنم خجالت می‌کشم؟ اگر بناست کسی خجالت بکشد باید آنها خجالت بکشند من به شکرانه اینکه خداوند به من توفیق داد سجده شکر می‌کنم اگر همه کشورها گل می‌زنند کول هم سوار می‌شوند ما هم کول هم سوار شویم موقع گل زدن پس ما خودباخته هستیم ما باید خط بدهیم نه اینکه خط بپذیریم فوتبالیست‌های ما باید امام دیگران باشند. قرآن می‌فرماید «وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقینَ إِماماً» فرقان/74 یعنی خدایا تک تک ما را امام قرار بده یعنی فوتبالیست‌های جمهوری اسلامی باید به تمام فوتبالیست‌های کشورهای اسلامی خط بدهند.


در سازمان ملل که مقام معظم رهبری رفته بودند گفتند «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم» و صحبت‌شان را شروع کردند تا آنزمان «بِسْمِ اللَّهِ» رسم نبود بعد سران کشورهای اسلامی که می‌آمدند صحبت کنند یک «بِسْمِ اللَّهِ» می‌گفتند. خودتان را حفظ کنید هویت خودمان را نگه داریم.
«إِنَّا أَعْطَیْناكَ الْكَوْثَرَ» ما به تو فاطمه(علیها السلام) دادیم که حسین(علیه السلام) هم در کربلا بگوید دلیل اینکه زیر بار یزید نمی‌روم چون شیر فاطمه(علیها السلام) را خورده‌ام مادرم زهراست(علیها السلام) بله به یزید بگویم زین العابدین(علیه السلام) هم افتخار می‌کند که مادرم زهرا(علیها السلام) است همه امامان ما افتخار می‌کنند که مادرشان زهرا(علیها السلام) است. متلک گفت لبش را قیچی می‌کنم آن کسی که به مقدسات حمله کند نابودش می‌کنم. «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ» كوثر/2 شکرانه این نعمت‌ها نماز است همه ماشین‌های کشورها یا رو به شرق می‌روند یا غرب. ماشینی که درست راه می‌رود ماشین جمهوری اسلامی است همه راننده‌ها یا مست‌اند یا دیوانه یا عاقل یا شرقی یا غربی یا گیج اما راننده عادل راننده جمهوری اسلامی است ماشین اسلام راننده امام(رحمة الله علیه) امت حزب الله «فَصَلِّ» مسجدها شلوغ بشود نماز اول وقت «وَ انْحَرْ» خمس و زکات بدهید به فقرا رسیدگی کنید سر سفره چند رقم افطاری است عده‌ای ندارند.


«والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته»
 

 

 

شما هم شرکت کنید...

 

نماز اول وقت

به سوی ملکوت

فعالیت های اخیر مسجد ولی عصر (عج)

دانلود مقاله

رجعت در زمان ظهور؛ امری تبیین نشده  فلسفه و فواید رجعت چیست؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا در عصر ظهور کشتار جمعی رخ می دهد؟  آیا ذکر نام امام زمان اشکال دارد؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تبارشناسی جریان "احمد الحسن"/ روش های تبلیغی جریان مدعی یمانی چیست؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آسیب های ملاقات گرایی، راههای نجات از دام مدعیان دروغین ملاقات با امام زمان(عج) چیست؟

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

چرا انصارالله به عربستان حمله نمیکند؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ویژگی های یاران امام زمان(عج) چیست؟  همه یاران حضرت همان 313 نفر نیستند

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

فرصت‌ها، تهدید‌ها و آسیب‌های مباحث مهدویت و آخر الزمان چیست؟

--------------------------------------------------------------------------------------

جایگاه یمانی در نشانه های ظهور امام زمان (عج)چیست؟

---------------------------------------------------------------------------

شیعیان هم مهدویت را نمیشناسند(منبع:ابنا)

----------------------------------------------------------------

چه قومی"خونخواران تاریخ بشریت"لقب گرفتند؟+تصاویر

---------------------------------------------------------------

جشن پوریم،رقص یهود در هولوکاست ایرانیان

-------------------------------------------------------------

موت عبدلله نشانه نزدیکی ظهور حضرت قائم (عج)+بررسی روایت

-------------------------------------------------------------------------------------

ما نمیخواهیم بگوییم سید صادق شیرازی مزدور انگیسی هاست/

هشدار اول ما به خود سید صادق شیرازی است

--------------------------------------------------------------------------------

پرونده محرمانه/

نظر "جفری هالورسون"در مورد جریان شیرازی ها چیست؟

 

محبوب ترین ها

آمار بازدیدکنندگان سایت

1636005
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1684
1292
6550
1617817
18188
1289
1636005

آی‌پی شما: 54.81.110.186
امروز: چهارشنب، 24 مرداد 1397 - ساعت: 15:05:03

دسترسی آسان

                  

فعالیت های مسجد در سال 92

احادیث

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.